Strona g艂贸wna Forum Podzi臋kowania Kontakt Wsp贸艂praca Linki O serwisie Autorzy
Jednostki - Zerg Drone
Zobacz opis
FABU艁A SC - EPIZOD 1

FABU艁A STARCRAFTA

Preludium # Epizod 1 # Epizod 2 # Epizod 3 # Nast臋pstwa
Epizod 4 # Epizod 5 # Epizod 6 # Epilog # Dodatki
Postacie Terran # Postacie Protoss贸w # Postacie Zerg贸w # Postacie pomniejsze


EPIZOD 1 - REBELIANCKI OKRZYK

W chwili wybuchu wojny jedyn膮聟 si艂臋 militarn膮聟 Mar Sary stanowi艂a kolonialna milicja (ang. Colonial Militia), podleg艂a urz臋dnikowi o tytule s臋dziego (ang. Magistrate). Milicja Mar Sary by艂a s艂abo uzbrojona i nie by艂a dostatecznie liczna, aby powstrzyma膰 inwazj臋, zatem w ich gestii pozosta艂o nadzorowanie ewakuacji ludno艣ci z obszar贸w uznanych za zagro偶one, do teren贸w, sk膮聟d rzekomo mieli zosta膰 zabrani przez statki ewakuacyjne, sprawy militarne pozostawiono za艣 genera艂owi Edmundowi Duke’owi i jego Eskadrze Alfa. Konfederacja, chc膮聟c zapewni膰 sobie jak najlepsz膮聟 kontrol臋 nad dzia艂aniami milicji, umie艣ci艂a na stanowisku kolonialnego s臋dziego w艂a艣ciwego dla siebie cz艂owieka (Uwaga: wcieli艂 si臋 w niego gracz). Milicja przyst膮聟pi艂a do dzia艂ania…

Cz臋艣膰 pierwsza – Pustkowia (ang. Wasteland)

Oddzia艂y milicji rozpocz臋艂y przygotowania do ewakuacji, gdy zosta艂y wys艂ane w pustkowie, gdzie zbiera膰 si臋 mieli uchod藕cy. Przygotowywaniem tymczasowej bazy oraz ochron膮聟 szlak贸w ewakuacyjnych zaj膮聟艂 si臋 stra偶nik Jim (James) Raynor, jeden z oficer贸w milicji.

Cz臋艣膰 druga – Stacja Backwater (ang. Backwater Station)

Rozpocz臋艂y si臋 serie tajemniczych atak贸w na oddzia艂y milicji. Niepok贸j wzbudzi艂 sygna艂 wezwania pomocy ze stacji Backwater, kt贸ra zg艂osi艂a atak niezidentyfikowanych organizm贸w. Po tej wiadomo艣ci kontakt ze stacj膮聟 si臋 urwa艂. Genera艂 Edmund Duke, dowiedziawszy si臋 o zaj艣ciu, nakaza艂 milicji czeka膰, o艣wiadczaj膮聟c, i偶 jego 偶o艂nierze zajm膮聟 si臋 tym sami. Jim Raynor nie zamierza艂 jednak czeka膰 bezczynnie na przyj艣cie Konfederat贸w i za przyzwoleniem s臋dziego zabra艂 ze sob膮聟 uzbrojone oddzia艂y, przychodz膮聟c na odsiecz stacji Backwater, a tak偶e podejmuj膮聟c walk臋 z Zergami i niszcz膮聟c zainfekowane przez nich centrum dowodzenia. Ten krok zosta艂 potraktowany przez genera艂a Edmunda Duke’a jako pretekst do aresztowania Raynora i jego ludzi pod zarzutem zniszczenia maj膮聟tku Konfederacji. Pomimo faktu, 偶e Konfederackie centrum ewidentnie by艂o zainfekowane, ludzie Raynora wraz z dow贸dc膮聟 zostali zatrzymani i przewiezieni na statek wi臋zienny na orbicie.

Cz臋艣膰 trzecia – Desperackie Przymierze (ang. Desperate Alliance)

Po incydencie w stacji Backwater rozpocz臋艂a si臋 seria aresztowa艅 w艣r贸d funkcjonariuszy milicji. Genera艂 Edmund Duke otrzyma艂 od kolonialnego s臋dziego list, w kt贸rym ten ostro skrytykowa艂 jego nieudolne post臋powanie, unikanie walki z Zergami, niepowodzenia w ratowaniu okr膮聟偶onych oddzia艂贸w, oraz masowe aresztowania 偶o艂nierzy milicji. Duke jednak zignorowa艂 te protesty. Konfederaci wci膮聟偶 unikali walki z Zergami i sta艂o si臋 jasne, 偶e zamierzaj膮聟 spisa膰 Mar Sar臋 na straty. Wtedy pomocn膮聟 d艂o艅 wyci膮聟gn膮聟艂 nie kto inny, jak Arcturus Mengsk, przyw贸dca Syn贸w Korhala. Zaoferowa艂 on ewakuacj臋 mieszka艅c贸w Mar Sary, je艣li tylko milicja zdo艂a powstrzyma膰 nap贸r Zerg贸w dostatecznie d艂ugo. S臋dzia, chocia偶 zdawa艂 sobie spraw臋, 偶e wsp贸艂praca z Mengskiem nie przyniesie mu chluby w Konfederacji, przysta艂 na propozycj臋. Milicja zdo艂a艂a powstrzyma膰 ataki Zerg贸w, a statki Syn贸w Korhala wys艂ane przez Mengska ewakuowa艂y wi臋kszo艣膰 mieszka艅c贸w planety. Co wi臋cej, zaatakowali oni okr臋t wi臋zienny Konfederacji i oswobodzili uwi臋zionych tam 偶o艂nierzy milicji, w tym Jima Raynora. Wtedy oddzia艂y Eskadry Alfa opu艣ci艂y ju偶 praktycznie planet臋.

Cz臋艣膰 czwarta – Instalacja Jacobsa (ang. Jacobs Installation)

Przed ucieczk膮聟 z Sary, Synowie Korhala z pomoc膮聟 Raynora dokonali ataku na znajduj膮聟ce si臋 na powierzchni planety laboratorium, zwane kompleksem Jacobs. Skradli stamt膮聟d dyski z danymi, zawieraj膮聟cymi informacje z bada艅 nad Zergami. Wtedy te偶 po raz pierwszy wyda艂 si臋 fakt, 偶e Konfederaci o ich obecno艣ci wiedzieli od dawna.
Milicja wraz z kolonialnym s臋dzi膮聟 Mar Sary przysta艂a do Syn贸w Korhala. Raynor zyska艂 w armii Mengska rang臋 kapitana. Po opuszczeniu planety przez ludzi natychmiast zjawili si臋 tam Protossi, ca艂kowicie wyniszczaj膮聟c wszelkie 偶ycie, przede wszystkim za艣 Zerg贸w.

Cz臋艣膰 pi膮聟ta – Rewolucja (ang. Revolution)

Po zniszczeniu Mar Sary flota Syn贸w Korhala przyby艂a do granicznej kolonii Konfederacji, Antigi Prime. Planeta ta by艂a w贸wczas okupowana przez wojska Eskadry Alfa, dowodzonej przez Duke’a. Zdusi艂 on rebeli臋 Antigan, otaczaj膮聟c ich w艂asnymi wojskami i umieszczaj膮聟c swego podkomendnego na stanowisku tamtejszego oficera. Mengsk zdecydowa艂 si臋 wesprze膰 antiga艅sk膮聟 rewolt臋, chc膮聟c pozyska膰 kolejnych zwolennik贸w.
呕o艂nierze Syn贸w Korhala zostali wys艂ani pod komend膮聟 porucznik Sary Kerrigan oraz Raynora, aby zniszczy膰 garnizon Konfederat贸w. Operacja si臋 powiod艂a, Antiganie zrzucili konfederackie jarzmo, a nast臋pnie odparli atak ekspedycji karnej si艂 Eskadry Alfa.
Tymczasem doniesienia o atakach ksenomorf贸w nie pozostawia艂y w膮聟tpliwo艣ci rebeliantom – Zergowie zainfekowali ju偶 tak偶e Antig臋 Prime.

Cz臋艣膰 sz贸sta – Norad II

Po wybuchu rewolty Antigan szcz臋艣cie dopisa艂o Synom Korhala po raz kolejny. Okr臋t flagowy genera艂a Duke’a, kr膮聟偶ownik „Norad II”, zosta艂 podczas dzia艂a艅 na orbicie Antigi Prime zaatakowany przez Zerg贸w i zestrzelony. Statek oraz jego za艂oga przetrwali katastrof臋, rozbili si臋 jednak na terytorium opanowanym przez Zerg贸w, otoczeni przez znaczne si艂y nieprzyjaciela. 呕o艂nierze Eskadry Alfa pr贸bowali udzieli膰 pomocy swemu dow贸dcy, ale Zergowie bardzo im to utrudniali. Z pomoc膮聟 zwr贸cili si臋 do nich Synowie Korhala. Mengsk liczy艂, 偶e pomagaj膮聟c Edmundowi Duke’owi pozyska go jako sojusznika. Wys艂ane si艂y pod komend膮聟 Raynora zdo艂a艂y przebi膰 si臋 do uszkodzonego „Norada II”, Duke za艣 uleg艂 perswazji Mengska, przyst臋puj膮聟c do jego rebelii. W 艣lad za nim posz艂a praktycznie ca艂a Eskadra Alfa. To by艂o wielkie zwyci臋stwo Syn贸w Korhala.
Prawdopodobnie z pomoc膮聟 Duke’a zdo艂ano w tamtym czasie rozszyfrowa膰 dane z dysku skradzionego Konfederatom z instalacji Jacobs. Zawiera艂y one plany Emitera Psionicznego (ang. Psi Emmiter). Urz膮聟dzenie to posiada艂o niezwyk艂e mo偶liwo艣ci – uaktywnione, wysy艂a艂o pot臋偶ny impuls psioniczny, kt贸ry sk艂ania艂 wszystkich Zerg贸w w promieniu wielu lat 艣wietlnych do pod膮聟偶ania do 藕r贸d艂a przekazu, czyli miejsca ustawienia Emitera. Wtedy wyda艂y si臋 te偶 zbrodnie Konfederacji, kt贸ra sama sprowadzi艂a Zerg贸w na Mar Sar臋 i Chau Sar臋, przyczyniaj膮聟c si臋 do 艣mierci tych planet.

Cz臋艣膰 si贸dma – Karta Atutowa (ang. The Trump Card)

Z powodu przej艣cia ca艂ej elitarnej Eskadry Alfa na stron臋 Syn贸w Korhala, w rz膮聟dzie na Tarsonis narasta艂a panika. Maj膮聟c nadziej臋 na opanowanie sytuacji na Antidze, wys艂ali znaczne si艂y wydzielone z Eskadry Delta. Liczyli, 偶e uda im si臋 nie tyle zniszczy膰 si艂y rebelii, co utrzyma膰 rebeliant贸w na planecie dostatecznie d艂ugo, aby zgin臋li z r膮聟k Zerg贸w, albo spalili ich Protossi. Mengsk jednak obr贸ci艂 wtedy po raz pierwszy bro艅 Konfederat贸w przeciwko nim. Wys艂a艂 Sar臋 Kerrigan z Emiterem Psionicznym w 艣rodek terytorium Konfederat贸w, aby tam zosta艂 aktywowany.
Emiter zadzia艂a艂 szybko i na Antig臋 Prime przybywa艂y setki tysi臋cy Zerg贸w. Konfederaci nie byli w stanie odeprze膰 ataku ze wzgl臋du na mia偶d偶膮聟c膮聟 przewag臋 liczebn膮聟 wroga. Korzystaj膮聟c z sytuacji, rebelianci ewakuowali si臋 z planety, pozostawiaj膮聟c Konfederat贸w na pastw臋 Zerg贸w. Nied艂ugo potem na Antidze Prime zjawili si臋 Protossi, po raz kolejny wypalaj膮聟c ca艂e 偶ycie na powierzchni planety.
Synowie Korhala tymczasem obrali kurs na Tarsonis…

Cz臋艣膰 贸sma – Wielki Nacisk (ang. The Big Push)

Maj膮聟c po swojej stronie ca艂膮聟 Eskadr臋 Alfa wraz z Duke’m, oraz pot臋偶ne Emitery Psioniczne, Mengsk postanowi艂 zaatakowa膰 macierzyst膮聟 planet臋 Konfederacji, Tarsonis. Plan ataku zosta艂 opracowany dzi臋ki pomocy genera艂a Edmunda Duke’a, kt贸ry obroniwszy wcze艣niej Tarsonis w ponad trzydziestu walnych bitwach (jak sam twierdzi艂), zna艂 dok艂adnie obron臋 planety. Podj膮聟艂 decyzj臋 o frontalnym ataku, zamierzaj膮聟c przeprowadzi膰 desant na jednej z platform obronnych na orbicie Tarsonis, zaj臋tych przez oddzia艂y Eskadry Delta i Eskadry Omega. Jak twierdzi艂, atak ten m贸g艂by spowodowa膰 wystarczaj膮聟ce zamieszanie w systemie obronnym, aby mo偶na by艂o wys艂a膰 niewielkie si艂y desantowe na powierzchni臋 planety. Duke zamierza艂 osobi艣cie zaj膮聟膰 si臋 operacj膮聟. Ten nag艂y pokaz odwagi i kompetencji ze strony genera艂a zaimponowa艂 Jamesowi Raynorowi, cz艂owiekowi, kt贸ry z powodu dzia艂a艅 Duke’a znalaz艂 si臋 po stronie Syn贸w Korhala. Jednak偶e ci dwaj m臋偶czy藕ni szybko mieli znale藕膰 si臋 po przeciwnych stronach barykady.
Atak na platformy powi贸d艂 si臋, a garnizony Eskadr Delta i Omega zosta艂y zniszczone. Jednak ku zdumieniu i zbulwersowaniu Raynora oraz Sary Kerrigan atak nie zosta艂 kontynuowany. Zamiast tego Duke umie艣ci艂 na powierzchni Tarsonis oko艂o tuzina Emiter贸w Psionicznych, co uczyni艂 zgodnie z rozkazem Arcturusa Mengska. Ta nierozwa偶na decyzja wzbudzi艂a w膮聟tpliwo艣ci w Raynorze i Kerrigan co do nieomylno艣ci i intencji dzia艂a艅 niegdy艣 idealistycznego przyw贸dcy rebelii. Jak si臋 nied艂ugo potem mia艂o okaza膰, by艂o to s艂uszne.

Cz臋艣膰 dziewi膮聟ta – Nowy Gettysburg (ang. New Gettysburg)

Plan Mengska zadzia艂a艂 i Tarsonis zosta艂o zalane przez tysi膮聟ce Zerg贸w, kt贸rzy prze艂amali obron臋 Konfederat贸w i rozpocz臋li zag艂ad臋 ich rodzimego 艣wiata. Konfederaci wci膮聟偶 jednak stawiali op贸r. Wkr贸tce jednak sprawy skomplikowa艂y si臋, gdy nagle na Tarsonis pojawi艂a si臋 flota Protoss贸w, atakuj膮聟c si艂y Zerg贸w. Mengsk stwierdzi艂, 偶e atak Zerg贸w mo偶e zosta膰 obr贸cony przeciw Protossom, co da艂oby Konfederatom szans臋 na ucieczk臋. Podj膮聟艂 zatem ryzykown膮聟 decyzj臋, wysy艂aj膮聟c Kerrigan ze znacznymi si艂ami zbrojnymi pomi臋dzy atakuj膮聟cych Zerg贸w i Protoss贸w, z zadaniem przechwycenia awangardy tych ostatnich. Pomimo stanowczego sprzeciwu Raynora, Kerrigan pos艂usznie wykona艂a rozkazy. Wierzy艂a bowiem, 偶e Protossi przybyli na Tarsonis nie po to, aby zniszczy膰 jedynie Zerg贸w, lecz ca艂膮聟 planet臋. Jednocze艣nie wyrazi艂a pewno艣膰, 偶e Mengsk przyb臋dzie jej z odsiecz膮聟.
Synowie Korhala nawi膮聟zali walk臋 z Protossami i powstrzymali ich, neutralizuj膮聟c ich si艂y, ale w贸wczas os艂abione wojska rebeliant贸w zosta艂y zaatakowane przez ogromne si艂y Zerg贸w. Kerrigan wys艂a艂a wiadomo艣膰, prosz膮聟c o natychmiastow膮聟 ewakuacj臋 jej si艂. Mengsk jednak niespodziewanie odwo艂a艂 rozkaz, wydaj膮聟c polecenie opuszczenia systemu ca艂ej flocie. Mimo g艂o艣nych protest贸w Raynora, pozostawi艂 Kerrigan na pastw臋 Zerg贸w. Kontakt z ni膮聟 urwa艂 si臋, a Synowie Korhala nie byli ju偶 w stanie skontaktowa膰 si臋 z odci臋tymi si艂ami pod Nowym Gettysburgiem, gdzie stoczy艂a si臋 bitwa. Ich flota uciek艂a w spokojniejszy rejon na orbicie Tarsonis.

Cz臋艣膰 dziesi膮聟ta – M艂ot Opada (ang. The Hammer Falls)

Zdrada, jakiej dopu艣ci艂 si臋 Mengsk wobec Kerrigan, wstrz膮聟sn臋艂a zw艂aszcza Jimem Raynorem (mi臋dzy nim, a Kerrigan zacz臋艂o si臋 bowiem rodzi膰 uczucie). Odkry艂 wreszcie prawdziwe zamiary Mengska, kt贸remu nie zale偶a艂o wcale na wzi臋ciu pomsty, lecz na opanowaniu ca艂ej ludzkiej przestrzeni. Powodowany gniewem na przyw贸dc臋, kt贸rego niegdy艣 tak podziwia艂, obr贸ci艂 si臋 przeciw niemu, zebrawszy zbrojn膮聟 grup臋 oddanych mu zwolennik贸w (wi臋kszo艣膰 z nich stanowili byli funkcjonariusze milicji z Mar Sary). Z pomoc膮聟 genera艂a Edmunda Duke’a Mengsk aktywowa艂 pot臋偶ne dzia艂o jonowe, chc膮聟c uniemo偶liwi膰 ucieczk臋 flotylli Raynora. Ten ostatni zniszczy艂 je jednak i zbieg艂 z oddzia艂贸w Syn贸w Korhala, nieco p贸藕niej kradn膮聟c nawet okr臋t flagowy Mengska „Hyperion”, kt贸rego wykorzystywa艂 na w艂asny u偶ytek.

Po splocie wydarze艅, kt贸re doprowadzi艂y do zag艂ady Tarsonis i jej rz膮聟du, Konfederacja w艂a艣ciwie przesta艂a istnie膰. Zosta艂a oficjalnie rozwi膮聟zana, a w jej miejsce Arcturus Mengsk proklamowa艂 utworzenie nowego, 艣wietlanego rz膮聟du, kt贸ry przybra艂 nazw臋 Terra艅skiego Dominium (ang. Terran Dominion). Pod jego sztandarem zjednoczy艂y si臋 niemal wszystkie kolonie Terran w sektorze Koprulu, z wyj膮聟tkiem Umoi, Morii oraz… niezale偶nych si艂 dowodzonych przez Raynora. Mengsk ustanowi艂 stolic臋 nowego rz膮聟du na Korhal IV, gdzie przyst膮聟piono ju偶 do odbudowy cywilizacji, siebie za艣 koronowa艂 na imperatora, uzyskuj膮聟c dyktatorsk膮聟 w艂adz臋. W dniu swej koronacji wyg艂osi艂 p艂omienne przem贸wienie.
Maj膮聟c u swego boku genera艂a Edmunda Duke’a, Mengsk nie spotka艂 si臋 z 偶adnym oporem ze strony g艂贸wnych gwardii Terran w sektorze. Umocni艂 dzi臋ki temu sw膮聟 w艂adz臋 oraz zasili艂 armi臋 Dominium, si艂膮聟 wcielaj膮聟c do niej pozosta艂ych 偶o艂nierzy nieistniej膮聟cej ju偶 Konfederacji. Rebelia Mengska zako艅czy艂a si臋, lecz nie oznacza艂o to jeszcze ko艅ca jego historii…


Poprzednia strona Na g贸r臋 Nast臋pna strona